Çerkezköy Firma ve İş Rehberi

Firmanı Ekle İlan Ver , Firmanı Tanıt

Twitter'da Takip Et

Ak Parti Tekirdağ İl Kongresinde Gerginlik

ImageDevlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye`nin mayınlı arazilerini temizleme mecburiyeti olduğunu ifade ederek, "Bunu devlete çok fazla yük getirmeden, mümkün olan en az maliyetle bu uluslararası yükümlülüğümüzü yerine getirmenin yollarını Meclis olarak aramaktayız" dedi.

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AK Parti Tekirdağ İl Kongresi`ne katılmak için Tekirdağ`a geldi. İlk olarak Tekirdağ Valiliği`ni ziyaret eden Bağış, Vali Aydın Nezih Doğan`dan brifing aldı. Bakan Bağış, Valilik`teki ziyaretinin ardından Tekirdağ Belediye Başkanlığı`nı ziyaret etti. Yerel seçimlerden sonra AK Parti`den belediyeyi devralan CHP`li Belediye Başkanı Adem Dalgıç`a hayırlı olsun ziyaretinde bulunan Bağış burada yaptığı konuşmada, yerel seçim sürecinin artık geride kaldığını, bundan sonraki süreçte herkesin hizmet için çalışması gerektiğini ifade etti.

Ziyaretlerinin ardından AK Parti Tekirdağ İl Kongresi`nin yapıldığı İsmet İnönü Spor Salonu`na geçen Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış genel seçimlerden tek parti halinde çıkacaklarını söyledi. AK Parti`nin Tekirdağ`daki 3. Olağan Kongresi`ne AK Parti Teşkilat Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, Bursa Milletvekili Hayrettin Çakmak, Tekirdağ Milletvekilleri Ziyaeddin Akbulut ile Necip Taylan, Kırklareli Milletvekili Ahmet Sarıçam ve çok sayıda partili katıldı.

AB DTP`Yİ SORMADI
İl Kongre çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Egemen Bağış, DTP`li Milletvekillerinin ifade vermeye yanaşmamaları ve haklarında fezleke hazırlanmasının AB sürecine nasıl yansıyacağı konusundaki soruya, "Şu anda AB yetkililerinden benden bu konuyla ilgili bilgi isteyen olmadı. Bu konuda yaptığımız görüşmelerde yorum yapan da olmadı. Devam eden bir yargı süreci var. Her demokraside olduğu gibi yargı bağımsızdır. Bağımsız yargı anladığım kadarıyla davada bir erteleme kararı almıştır. Davanın vakti
zamanı geldiğinde arkadaşlarımız gerekli açıklamaları yapacaklardır. Gerekli ifadeleri vereceklerdir. Türkiye`nin gerçekten demokratik bir ülke olmasını istiyorsak hepimiz üzerimize düşen görevleri yapmalıyız diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.
``Süreç, Türkiye-AB ilişkilerinde kaos oluşturur mu`` sorusu üzerine Bağış, "Negatif düşünmeyelim. Pozitif düşünelim. Türkiye`nin kaosa sürüklenmesinden hiç kimsenin bir kazancı olmaz. Ancak Türkiye`nin düşmanlarının kazancı olur. Hepimiz pozitif düşünelim. Türkiye`yi kaosa sokmamak için elimizden geleni yapalım" ifadelerini kullandı.

MAYINLI ARAZİLERİ TEMİZLEME MECBURİYETİ VAR
Başmüzakereci Egemen Bağış, Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesi konusunda ise Meclis (TBMM) olarak uluslararası yükümlülüğü yerine getirmenin yollarını aradıklarını söyledi. Bağış, "Ottowa anlaşması gereği, Türkiye`nin mayınlı arazilerini temizleme mecburiyeti vardır. Bu uluslararası bir yükümlülüğümüzdür. Bunu devlete çok fazla yük getirmeden, mümkün olan en az maliyetle bu uluslararası yükümlülüğümüzü yerine getirmenin yollarını Meclis olarak aramaktayız. Bununla ilgili yasama çalışmaları devam
etmektedir. Kanun çıktıktan sonra da gereğine bakılacaktır. Mensubu olduğum Hükümetimin tasarısının sonuna kadar arkasındayım" diye konuştu.

BAYKAL`A DAVET
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal`ın terör sorunu ile ilgili açılımı konusundaki düşüncelerini de yorumlayan Bağış, "Vallahi inşallah Sayın Baykal samimidir. Biz Türkiye`nin barışa kavuşması için herkesin çözüm önerilerini dinlemeye hazırız. Sayın Baykal`ın Genel Başkanımıza bir ziyaret borcu vardır. Biliyorsunuz onlar genel merkezlerine taşındıkları zaman Sayın Başbakanımız merkez binalarına hayırlı olsun ziyaretine gitmiştir. Bundan birkaç ay geçtikten sonra biz bu kez yeni bir binaya taşındık. Yaklaşık
neredeyse 2 yıl olacak yeni binamıza taşınalı, iadeyi ziyareti bekliyoruz. Çünkü Türk kültüründe bu tür hassasiyetler vardır. Benim Sayın Baykal`a adet, gelenek ve örf öğretmek haddim değildir. Benden çok daha tecrübeli, yaşı benden çok daha büyük bir siyasetçidir. Bu vesileyle iadeyi ziyareti de yapar, eğer farklı düşünceleri varsa, Türkiye`nin kronikleşmiş sorunları için bir çözüm önerisi varsa, Sayın Başbakanımız bunu çeşitli vesilelerle dile getirdi; `Biz herkesin yapıcı fikirlerini dinlemeye, eğer haklı
oldukları mantıklı bir çözüm önerileri varsa bunu uygulamaya hazırız` dedi. Bu Sayın Baykal için de geçerlidir. Sayın Bahçeli için de geçerlidir. Diğer siyasetçiler için de geçerlidir. Yeter ki Türkiye`nin sorunlarını birlikte çözme iradesini ortaya koysunlar. Sorunun değil çözümün bir parçası olmaya çalışsınlar" şeklinde devam etti .
Terör örgütü ile ilgili olarak bir affın hükümet gündeminde olmadığını ifade eden Egemen Bağış daha sonra Tekirdağ`dan ayrıldı.

İL KONGRESİ İPTAL EDİLDİ
Öte yandan AK Parti`nin 3`ncü Olağan Kongresi çıkan tartışmalar nedeniyle iptal edildi. Alınan bilgilere göre, protokol konuşmalarının ardından seçime geçildi. Bu sırada partililer arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı. Tartışmanın büyümesi üzerine divan heyeti yerine geçmeyerek kongrenin iptal edildiği duyuruldu. Kongre`de Bayram Meral ve Soner Çimen adaylığını açıklamıştı.

AAKP Tekirdağ İl Kongresi`nde yumruklar konuştu.
Devlet Bakanı Egemen Bağış`ın kongrenin yapıldığı İsmet İnönü Spor Salonu`ndan ayrılmasından kısa bir süre sonra, seçime il başkan adayı olarak giren Bayram Meral ve Soner Çizen`i destekleyen taraftarlar arasında sözlü tartışma başladı.

Tartışma sırasında etrafa küfürler savuran divan başkanı Tokat Milletvekili Zeyit Arslan`ın yeğeni Galip Şanlı, AKP İl Genel Meclis Üyesi İbrahim Becerir`e tekme ve yumruklarla saldırdı. Yüzü kanlar içinde kalan Becerir`in burnu kırıldı.
Olaydan sonra bir grup partilinin linç etmek istediği Şanlı arka kapıdan çıkartılarak emniyete getirildi. Kavga nedeniyle divan kurulu üyelerinin toplanamaması nedeniyle kongre iptal edildi

kenthaber.com

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile