Çerkezköy Firma ve İş Rehberi

Firmanı Ekle İlan Ver , Firmanı Tanıt

Twitter'da Takip Et

Saray Bahar ve Kültür Festivali

ImageTekirdağ`ın Saray ilçesinde, bu yıl 4.`sü düzenlenen Bahar ve Kültür Festivali`nin açılışı renkli görüntülere sahne oldu.

Festival ateşinin yakıldığı açılışta konuşan Saray Kaymakamı Yaşar Karadeniz festivalin en büyük özelliğinin ilçede herkesin katkı sağlayarak yapılması olduğunu söyledi.

Bu yıl 4.`sü organize edilen Bahar ve Kültür Festivali için Atatürk Meydanı`nda tören düzenlendi. Açılış törenlerine Tekirdağ Valisi Aydın Nezih Doğan, eşi Hatice Doğan, MHP Tekirdağ Milletvekili Kemalettin Nalcı, Saray Kaymakamı Yaşar Karadeniz, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, İlçe Emniyet Müdürü Doğan Yakar, daire müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk Meydanı`ndaki Atatürk anıtına çelenk konulması ile başlayan festivalin meşalesini ise Tekirdağ Valisi Aydın Nezih Doğan ve beraberindekiler yaktı. Festivalin Saray İlçesi`ndeki sosyal etkinliği arttırdığını ifade eden Kaymakam Yaşar Karadeniz, profesyonel şirketler yerine tüm düzenleme ve etkinleri kendilerinin yaptıklarını söyledi. Karadeniz, "Saray 4`ncü Bahar ve Kültür Festivali`nin katılmanız ile bizleri onurlandırdınız. Bu alanı bayram gününe çevirdiniz. İlçem festival düzenleme kurulu ve şahsım adına sizlere teşekkür ediyorum. Dört yıl önce düzenlemeye başladığımız festivalimiz, her geçen gün güzelleşerek bu güne ulaştı.

Bahar ve Kültür festivali artık Saray`ın geleneği oldu. Bundan dolayı bu yıl ki festival adına `geleneksel` kelimesini de eklendi. Yine bu yıl festival alanı Atatürk`ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutladığımız 19 Mayıs gününde, festivalin bitimine kadar adeta bir fuar alanına çevrildi. Bizi biz yapan değerlerimiz vardır. Bayramlar bu değerlerin başında gelir. Hem milli mücadelemizi ve Atatürkçü düşünceyi gelecek nesillere aktaran milli bayramlar, hem de bütün halkımızı kaynaştıran dini bayramlar ülke düzeyindeki değerimizdendir. Yerel bilinci, hemşerilik duygusunu geliştiren yerel değerlerimiz de Türk Milleti`nin özelliklerindendir. Panayırlar, güreş etkinlikleri ve şenlikler adeta yerel bayramlar özelliği taşıyor. Bu gelenek gelişerek günümüzde festival olarak düzenlenmektedir" dedi.

Halk arasında daha önce `Balçık panayırı` olarak kutlanan etkinliğin günümüzde geleneksel bir festival haline getirildiğini kaydeden Karadeniz, "Saray 4`ncü Bahar ve Kültür festivali`ni diğerlerinden ayıran bir çok özellik vardır. Bunlardan birisi geçmiş geleceği canlandırılarak devamı olmasıdır. Halk arasında `Balçık panayırı` olarak adlandırılan ve gelenek, yıllarca devam etmiş, ancak ilgisizlik nedeniyle son dönemlerde yapılamaz olmuştur. Bu bakımdan festival bu panayırın devamı şeklinde geliştirerek ele alındı. Festivalin diğer özelliklerinden birisi de giderlerinin festival gelirlerinden karşılanıyor olmasıdır" şeklinde konuştu.

Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban ise, festivalin 4 yılın ardından geleneksel bir halde kutlandığını ifade ederek, "Gerçekleştirmekte olduğumuz festivalin 4`ncü yılını gelenekselleştirerek coşkuyla kutluyoruz. Saray`da yıllar önce yapılmakta olan panayır kültürünün bir başka versiyonu olan daha organizeli ve daha kapsamlı festival çalışmasını belediye olarak önemsediğimizi bir kez daha sizlerle paylaşmak istiyorum.

Festival boyunca binlerce insanın bir araya gelmesi iletişime geçmesi sağlanmakta ve bu durum sosyal anlamda önem arz etmektedir. Saray denilince Trakya`nın en temiz, en güzel, en huzurlu yeri akla geliyor. Saray sımsıcak insanları, temiz havası, verimli toprakları, yem yeşil oranları bu övgüyü fazlasıyla hak ediyor. Bu büyük organizasyon belediye olarak her zaman yer alacak ve Sarayımızın gelişimi başta olmak üzere her konuda halkımızla iç içe çalışmalara devam edeceğiz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Tekirdağ Valisi Aydın Nezih Doğan ve beraberindekiler Atatürk meydanından oluşturulan yürüyüş korteji ile festival alanına kadar yürüdü. Festival stantlarının bulunduğu sergi alanının açılışını yapan Vali Doğan ve beraberindekiler daha sonra stantları gezerek esnaf ile sohbet etti.

Tekirdağ Valisi Aydın Nezih Doğan`ın eşi Hatice Doğan ve protokol eşleri de Belediye Kültür Merkezi`nde Mesleki Teknik Eğitim Merkezi (METEM) ve Halk Eğitim Merkezi tarafından oluşturulan serginin de açılışını yaptı. Vali Doğan ile birlikte sergiyi gezen Hatice Doğan, öğrenciler ile sohbet ederek sergi ile ilgili bilgi aldı. Festivalin ilk gecesinde ise Türk Sanat Müziği Sanatçıları ve Yüksek Sadakat bir konser verdi. Festival 3 gün sürecek.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile