BAFRA PİDESİ

Bu yazımızda sizleri Samsun’un pidesiyle meşhur Bafra ilçesine davet ediyoruz. Dillere destan bir lezzete sahip olan Bafra Pidesini mercek altına aldığımız yazımıza hoş geldiniz.

Bilindiği üzere Karadeniz Bölgesinde Sinop’tan başlayarak güneye kadar Karadeniz’de, ülkemiz sınırları dışında Batum’a kadar il, ilçe ayrımı olmadan hemen hemen her bölgenin kendine özgü bir pidesi bulunuyor. Bunca çeşit ve seçenek arasından Samsun’un Bafra ilçesine ait Bafra pidesi ön plana çıkıyor. Üstelik bu pide özel sunum şekli ve iç harcı malzemeleri ile dikkat çekiyor. Sahip olduğu bu özellikler Bafra pidesini diğer pidelerden ayırıyor. Bafra pidesini deneyenler; Anadolu’da tattıkları pidelerden oldukça farklı ve güzel bir tada sahip olduğunu söylüyor. Dillere destan bu lezzete yurtdışından da oldukça talep fazla olduğu söyleniyor.

Bafra ya özgü olan bu pideyi en iyi şekilde sunduğunu iddia eden pek çok işletmeyi Bafra’da görebilirsiniz. Büyükşehirlerde standartlaşan yemek kültürüne nazaran Bafra’nın yöresel yemeği olan pide; İşletme sahiplerinin sunum şekliyle adeta büyülüyor.

Bafra Pidesi Malzemesinin Hazırlanması

Bafra pidesinin diğer pidelerden ayıran fark ve belirleyici özelliği pidenin iç malzemesi hazırlanmasında ve hamurun kıvamında yatıyor. Bafra pidesinin iç malzemesi hazırlanırken kullanılan et için dana etinden kıyılmış kıyma kullanılıyor. Harç hazırlanması sırasında kullanılan bu kıymaya soğan eklendikten sonra domates, maydanoz ve fesleğen gibi sebzeler katılmıyor. Diğer taraftan pide içerisinde kullanılan kıyma hiçbir zaman çiğ olarak kullanılmıyor. Pide için hazırlanan harç bir gün öncesinden hazırlanarak pişiriliyor ve ertesi gün pidenin içerisine koyuluyor. Bafra pidesinde çiğ kıyma yerine pişmiş kıyma kullanıldığı için pide kapalı olarak hazırlanıyor. Bu şekilde fırında pişirildiği için pidenin iç kısmında kalan kıymanın çiğ olması gibi bir sorun ile karşı karşıya kalınmıyor.

Bafra Pidesinde Kıyma ve Soğan Problemi

Bafra pidesinin iç harcının hazırlaması kıyma ve soğanın birleşmesi ile ilgili sabit bir kural yoktur. Kıyma ve soğanı ayrı kaplarda hazırlayarak birleştirebilirsiniz veya her ikisini de aynı kap içerisinde pişirebilirsiniz. Yine tercihe bağlı olarak ise kıymaya çiğ soğan koyduktan sonra pide harcının son hali hazırlanabilir. Hangi yöntemi tercih ederseniz edin Bafra pidesi hazırlanırken mutlaka pide harcı içerisine soğan koyuluyor.

Ayrıca Bafra pidesi yapılırken tercih edilen un türü de oldukça önemli. Fabrikalar tarafından özel olarak üretilerek piyasaya sunulan un türleri arasında 3 çeşit ön plana çıkıyor. Baklava unu, pide unu ve ekmek unu bu iş için uygun türler arasında yer alıyor. Karadeniz yöresine ait pide çeşitleri için olduğu gibi Bafra pidesinde de çoğu zaman pide unu kullanılıyor. Bazı zamanlarda baklava unu kullanımı da kullanılabiliyor.

Bir diğer önemli detay ise pidenin hamurunda yatıyor. Pide yapımı sırasında kullanılan hamurun mayalı olması oldukça önemli. Mayalı bir şekilde hazırlanan hamur daha sonrasında belirli bir süre dinlenmeye bırakılıyor. Bir rivayete göre Bafra pidesini yapan eski pide ustaları hamurun hazırlanma aşamasında kendi mayalarını kullanıyorlardı. Bu mayaları üretmek için belli mevsimlerde dağlardan topladıkları çiçeklerden üretim yaptıkları da konuşulan bir diğer rivayet. Bazı işletmeler tarafından maya kullanmak yerine kendisinin hazırladığı mayalı hamuru kullanmak tercih ediliyor.

Bafra Pidesinin Püf Noktası

Daha önceden yoğurulan mayalı hamurun elde açılması üzere; Dana etinden hazırlanan soslu kıyma harcı açılan hamura ilave ediliyor. Hazırlanan pideler taş fırın odunu ile yakılmış yoğun ateşte güzelce pişiriliyor. Bafra Pidesine tat veren pidesinin lezzet veren önemli özellikleri arasında yer alıyor.

Bafra Pidesinin Özellikleri

Bafra pidesi diğer pideler ile karşılaştırıldığında daha gevrek bir yapıya sahiptir. Soğanlar Terme pidesinden daha artık fark edilir. Trabzon pidesi kadar kalın hamurlu değildir. Şekil itibariyle ince ince dilimlenerek servis edilen bir kapalı pide türüdür. Pidesi meşhur olan birçok yerle yakın mesafede olmasına rağmen farklı bir şekilde hazırlanması ve bu pide ustalarının becerisi olup farklı yerlere taşımaktadır. Ayrıca damak tadı olarak da iyi bilinen bir pide türüdür.

 

Bafra Pidesi Malzemeleri

Bafra pidesini hazırlamak için gereken malzemeler aşağıda yer almaktadır. Bafra pidesinin hamurunu hazırlamak için;

 • 3 su bardağı un (yaklaşık 300 gram)
 • 1 su bardağı su (yaklaşık 200 mililitre)
 • 1 silme çay kaşığı instant maya (yaklaşık 4 gram)
 • 1 silme çay kaşığı tuz (yaklaşık 5 gram)

Bafra pidesinin iç harcını hazırlamak için;

 • 300 gram civarı az yağlı dana kıyma
 • 1 tane kuru soğan
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber

Bafra Pidesi üzerini hazırlamak için;

4 yemek kaşığı tereyağı gereken malzemeler arasında yer almaktadır.

Bafra Pidesi Nasıl Yapılır?

Hamurunu hazırlamak için su, un ve maya birbirine iyice karışana kadar karıştırılır. Sonrasında bir tezgah veya derin bir kap içerisinde kıvamına gelene kadar yoğurulur.  Daha sonra içerisine tuz hazırlandıktan sonra yoğurulan hamur pürüzsüz ve yumuşak bir şekilde alana kadar yoğurma işlemi sürdürülür. Başka bir kabı hafif şekilde unladıktan sonra, hamuru bu kaba ekleyerek biraz daha unladıktan sonra üstü örtülür. Hamurun mayalanması işlemi tamamlanıncaya kadar 1 ile 1,5 saat kadar dinlendirilir. Hamur mayalanma için beklerken, bir tavada kıyma üzerine tuz ekleyerek kavrulur.  Kıyma suyunu çektikten sonra kahverengi bir hal aldığında ocak kapatılarak kıyma ocaktan alınır.  Kavrulmuş olan kıyma içerisine karabiber ekledikten sonra ekleyeceğiniz soğanları küp şeklinde doğrayarak ekleyebilirsiniz. Daha sonra kıymayı bu şekilde soğumaya bırakmanız gerekir.

Bu işlemleri yapacağınız süre zarfında daha önceden hazırlamış olduğunuz hamur mayalanacaktır. Hafif bir şekilde unladığınız tezgaha mayaladığınız unu koyun. Biraz bastırarak onun havasını çıkarttıktan sonra 4 eş parçaya bölmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında bu işlemleri tamamlamanızı ardından dış taraftan iç tarafa doğru hamuru katlayarak yuvarlamaya başlayın. Bu esnada üzerine biraz koyduktan sonra örtün ve 45 dakika boyunca tezgahta dinlenmesine izin verin. Hamurun dinlenme aşaması bittikten sonra merdane kullanarak bir şekilde unlama yapın ve uzun uzun açmaya başlayın. Arada bir elinizde çekerek uzatın ve havalandırmasını sağlayın. Böylece fazla unlardan kurtulmuş olursunuz.

Hazır hale gelen hamuru orta kısmına kenarlarda boşluk bırakarak yaklaşık 4 yemek kaşığı hazırlamış olduğunuz kıymalı harçtan ekleyin.  Daha sonrasında hamurun kenar kısımlarını üst tarafta birleştirerek sımsıkı kapatın. Ardından istediğiniz boyuta uzatmak için pideyi kenar kısımlarından çekin. Tüm bu işlemlerin tamamlanmasının ardından pişirme işlemini yapacağınız fırını 230 derecede fanlı bir şekilde ısıtın.

Daha önceden yağlamış olduğunuz kağıdı tepsiye serdikten sonra hazırlamış olduğunuz pideleri yerleştirin ve fırının en alttaki gözünün bir üstünde ortalama 10 ile 12 dakika boyunca pişirin. Pideler kızardıktan sonra tepsiden çıkarın ve başka bir yere koyun. Pideler fırından yeni çıkmış olarak sıcaklığını korurken hemen üzerine tereyağı sürün ve her yerine yedirmeye özen gösterin.  Pidenin daha lezzetli olmasını istiyorsanız pidenin üzerini bıçakla kestikten sonra açılan küçük delikler içerisinden ufak tereyağı parçalarını içeriye bırakın ve erimesini bekleyin. Daha sonra dilimleme yaparak servis edebilirsiniz. Daha sonra geriye bunca emek verdiğiniz bu lezzetli Bafra pidesini yemek kalıyor. Ağız tadıyla yemeniz dileğiyle. Afiyet olsun.

kaynak : https://bafrahaberler.com/2021/bafra-haberler/bafra-pidesi-bafra-pidesi-nasil-yapilir-bafra-pidesi-tarifi/10444/

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. BAFRA PİDESİ için yorumda bulun

  BAFRA PİDESİ için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak BAFRA PİDESİ için ilk yorumu yapabilirsin.